راهنمای کامل خرید یخچال

راهنمای کامل خرید یخچال

به این فکر هستید که بالاخره پس از مدتها یخچال فریزر خود را با یک مدل جدیدتر جایگزین کنید و در این بازار شلوغ نمی‌دانید دقیقا چه یخچالی بخرید؟
زمانی بود که وقتی به مغازه یا فروشگاهی می‌رفتیم و از صاحب مغازه یا فروشنده مثلا می‌خواستیم کالا یا برندی را برای مصرف خاصی توصیه کنید، خود او بین دو الی ۳ نوعی که در مغازه وجود داشت، یکی را برایمان می‌آورد و ما هم به دیده منت می‌پذیرفتیم و قصه با خوبی و خوشی به پایان می‌رسید. اما الان چطور؟
می‌توان گفت خرید کردن مخصوصا از نوع تکنولوژیکی آن، تقریبا تبدیل به سخت‌ترین کار دنیا شده است. مدلهای متنوع از برندهای داخلی و خارجی، اندازه‌های گوناگون، کاربردهای مختلف، همه و همه ما را به درون تونلی مارپیچ می‌برند که در آمدن از آن آنهم با پیروزی، واقعا کار حضرت فیل است!
در مطلب زیر تلاش شده است که مواردی که برای خرید یک یخچال اهمیت دارند، به زبان ساده توضیح داده شود تا حداقل راهنمایی باشد برای آندسته عزیزانی که می‌خواهند برای منزل خود بهترین انتخاب را داشته باشند.
اول با این پرسش آغاز می‌کنیم که به طور کل چند نوع یخچال داریم؟

 

فریزر در قسمت بالا

وقتی به عنوان نگاه می‌کنیم، یاد کودکیمان می‌فتیم که آرزویمان دسترسی به آن بخش یخی و سرد یخچال در قسمت بالای یخچال بود تا حداقل بتوانیم شربت آبلیمویی را که درست کردیم در آنجا قرار داده و با کلی ذوق، بستنی یخی لیمویی داشته باشیم.
پس می‌توان گفت که این نوع یخچالها را نمی‌توان به عنوان یخچالهای مدرن به حساب آورد و اگر می‌خواهید با زمان پیش بروید این نوع دیگر دمده شده است. البته اگر استایل برایتان اهمیتی ندارد، می‌توانید این نوع یخچالها را با قیمتی مناسب در بازار بیابید که از کیفیت خوبی نیز برخوردارند.

 

راهنمای کامل خرید یخچال

 

فریزر در قسمت پایینی

حالا اگر بدنبال یخچالی مدرنتر هستید که دسترسی به مواد غذایی‌اتان نیز برای خود یا کودکتان هم آسانتر باشد، باید سراغ این مدل‌ها بیایید. یخچالهای موجود در این دسته تفاوت چندانی با دسته پیشین ندارند، فقط اینکه فریزر تقریبا نزدیک پاهای شما قرار دارد و در اکثر مدلها به جای در از کشو برای این بخش استفاده شده است. معمولا فریزرهای پایینی از نظر اندازه از فریزرهای بالایی بزرگترند، اما خب تنوع زیادی از این نظر در بازار وجود دارد.

 

 

راهنمای کامل خرید یخچال

 

ساید بای ساید

یخچالهای این گروه در واقع متشکل از دو بدنه مجزا هستند، یکی به عنوان یخچال(راستی) و دیگری برای فریزر(چپی) در نظر گرفته شده است. برخی از این مدلها برای هر دو یخچال و فریزر فضای یکسان در نظر می‌گیرند و برخی دیگر فضای بیشتری را به یخچال اختصاص می‌دهند. این مدل نسبت به دو مدل پیشین طرفداران بیشتری دارد و به مراتب از ویژگی‌های بیشتری نیز برخوردار است. یکی از مهترین ویژگی‌های این یخچالها، طبقه‌بندی مناسب آنهاست

 

راهنمای کامل خرید یخچال

 

در فرانسوی

این یخچالها که می‌توان گفت اخیرا بسیار مشهور و پر طرفدار شده‌اند، در واقع از یک یخچال دو در و مجزا و یک فریزر کشویی در قسمت پایینی تشکیل شده‌اند. این مدلها برای آندسته از افرادی که به فضای بیشتری برای یخچال نیاز دارند بسیار مناسب است. خوبی این یخچالها این است که مثلا اگر به چیزی نیاز دارید، تنها با باز کردن در بخش مربوطه نیازتان برطرف می‌شود و سرمای بخش کناری به هدر نمی‌رود.
مدلهای دیگری از این نوع یخچالها وجود دارند که در آن بخش فریزر از دو کشوی مجزا تشکیل شده و محل قرار گیری کشوی بالایی تا کمر آمده است تا مجبور نباشید برای باز کردن فریزر خم شوید. همانطور که پیش از این هم اشاره شد، پر طرفدارترین مدل یخچال، همین درب فرانسوی است که البته می‌توان آنرا گرانترین نوع موجود در بازار نیز دانست.

 

راهنمای کامل خرید یخچال

یخچالهای درون کابینتی(Cabinet-depth)

زمانی که برای خرید یخچال می‌روید احتمالا به این اصطلاح بر خواهید خورد. این یخچالها درست در فضای کابینت شما قرار می‌گیرند و چون دقیقا برای فضای آشپزخانه شما ساخته می‌شوند، گرانتر هم تمام خواهند شد.

یخچال فریزم چه اندازه باشد؟

راهنمای کامل خرید یخچال

می‌دانید بستگی دارد، اما خب قانون ثابتش نیز چنین است: به ازای هر نفر بالغ در خانه، فضایی برابر با ۴ تا ۶ فوت مکعب نیاز است. البته به اضافه مقداری فضای اضافه که باید در نظر گرفت. یخچالهای تمام اندازه موجود حجمی برابر با ۱۰ تا ۳۲ فوت مکعب دارند و مثلا برای یک خانواده ۴ نفره، یخچال ۲۰ فوت مکعبی کافی است. درست است که هر چه حجم بیشتری در اختیار داشته باشیم برایمان خوشایندتر خواهد بود، اما توجه کنید که یخچال بزرگتر یعنی مصرف برق بیشتر و قبض استرس آورتر.
به دنبال چه ویژگی های دیگری باشم؟
یخچالها درگذشته فقط دارای جا یخی و نهایتا فضایی برای قرار گیری تخم مرغ بودند، اما امروزه زمانی که در یک یخچال را باز می‌کنید، گویی وارد یک دنیای دیگر شده‌اید که گاهی اوقات بسیار برایتان گیج کننده خواهد بود، ولی در برابر این همه انتخابی که دارید باید به نیازهای خود بی‌اندیشید و ویژگی‌های اساسی را در اولویت قرار دهید.

 

مراقبت از غذاهای مورد علاقه‌اتان

راهنمای کامل خرید یخچال

 

 

اول از همه به مواد غذایی مورد علاقه یا خوراکی که دوست دارید بپزید فکر کنید و به دنبال ویژگی‌هایی باشید که از خوراک عزیزتان به خوبی نگهداری کنند. مثلا اگر از آندسته افراد هستید که زمانی که به بازار می‌روید کلی میوه سبزی خریده و در خانه برای چند روز انبار می‌کنید، پس به دنبال یخچالی باشید که فضای مناسب برای نگهداشتن این موارد برای مدت طولانی و به تازه‌ترین شکل ممکن را داشته باشد. مثلا ویژگی Frost Guard خوراک شما را فریز کرده اما از یخ زدن آن نیز جلوگیری می‌کند. یا برخی از یخچالها زمانی که مثلا خوردنی را درون آن قرار می‌دهید، هوای موجود در محفظه را خالی کرده و به این ترتیب به تازگی مواد شما کمک می‌کند.

 

با مالتی تسکینگ در زمانتان صرفه جویی کنید

برخی ویژگی‌های جالب توجهی در یخچالهای امروزی یافت می‌شوند که صحبت از آنها خالی از لطف نیست. آب سرد کن‌ها مدت زیادی است که بر روی یخچالها تعبیه شده‌اند، اما با وجود ویژگی جدیدی با نام PreciseFill آب سرد کن شما دقیقا به همان اندازه که آب نیاز دارید به شما آب می‌دهد. برخی از این آب سردکنها، آب داغ نیز برایتان فراهم می‌کنند.
در برخی دیگر از یخچالها با قابلیتی روبرو می‌شوید که بسیار کارا و مورد نیاز است. محفظه‌ای وجود دارد که می‌توانید قوطی نوشیدنی خود را در آن قرار داده و در کمتر از ۵ دقیقه آن را خنک کنید.

 

راهنمای کامل خرید یخچال

موارد دیگری که باید یخچال داشته باشد:

– سیستم ساکت کننده که صدای یخچال را به حداقل میزان ممکن می‌رساند
– پوشش آنتی باکرتیال داخلی برای سالم نگه داشتن غذاهای مانده
– چراغ ال ای دی
– لولاهای استیلی در برای بالا بردن مقاومت آنها
– قفسه‌بندی مناسب برای جلوگیری از ریختن مایعات در سرتا سر یخچال
یخچالهایی وجود دارند که دارای صفحه نمایش لمسی و وافای و کلی ویژگی دیگر هستند که سازندگان ادعا می‌کنند با وجود آنها آشپزخانه‌اتان هوشمند خواهد شد. اما یک پرسش در اینجا مطرح می‌شود که آیا من به یک یخچال هوشمند نیاز دارم؟
از همین ابتدا بگویم که یخچالهای هوشمند دستگاه‌هایی هستند که زندگی بدون آنها هم ممکن است. یخچالهای هوشمند ارزان نیستند و گرانی‌اشان هم از نوع بسیار بالاست، اما برای خیلی‌ها واژه هوشمند تداعی کننده حیله‌های تبلیغاتی است و هیچ مفهوم دیگری ندارد. اگر شما هم چنین فکر می‌کنید، پس پرداخت حدود ۲ الی ۳ میلیون پول اضافه‌تر برای خرید یک یخچال هوشمند که مثلا از طریق آن بتوانید وارد سایتهای گوناگون شوید و زمان تمام شدن شیر مطلع شوید کار تماما اشتباهی است.
اما زیاد هم دیدتان را نسبت به این گروه منفی نکنید. بعضی از آنها هستند که ویژگی‌های مفیدتری ارایه می‌دهند.

کارایی هوشمندانه‌تر انرژی

آنهایی که افراد محیط زیست دوستی هستند(نمی‌خواهیم حالا به قبض برق اشاره کنیم) بهتر است به دنبال یخچالی باشند که از نظر انرژی کاراتر است. بسیاری از مدلهای جدید مصرف انرژی خود را دنبال می‌کنند، اما بسیاری از مدلها هم هستند که قدم فراتر گذاشته و با اتصال به اسمارتفون شما میزان مصرف را برای شما ارسال کرده و به شما امکان می‌دهند که شاهد چگونگی این مصرف باشید و بتوانید میزان دما را از راه دور تغییر دهید.

راهنمای کامل خرید یخچال

اگر کارایی انرژی مهمیترین ویژگی است که هنگام خرید به آن توجه دارید و در عین حال طرفدار یخچالهای هوشمند نیستید نگران نباشید. ویژگی‌های بسیاری هستند که هم می‌توانید از طریق آنها با محیط زیست دوست بمانید و هم زیادی جیبتان را خالی نکنید. مثلا مدلی هست که با تعبیه سنسور در در، زمانی که در یخچال به طور کامل بسته نشده است، شما را مطلع می‌کند. برخی دیگر هم هستند که به شما امکان می‌دهند بدون باز کردن در به مواد غذایی خود دسترسی داشته باشید. اینچنین ویژگی‌ها شاید در ظاهر تنها زرق و برق اضافه به نظر بیایند، اما در باطن در میزان مصرف شما بسیار تاثیر گذارند.

ارتباطات

یخچالهای هوشمند امروزی به موجودات زنده‌ای تبدیل شده‌اند که در ارتباط برقرار کردن چیزی از یک انسان کم ندارند.

راهنمای کامل خرید یخچال

مثلا مدلهایی هستند که با وجود تکنولوژی حس ششم، با فرستادن پیام، شما را از مسایل درون یخچالی مطلع می‌کنند. مثلا اینکه فیلتر نیاز به تعویض دارد و انرژی بی خودی در حال خارج شدن از یخچال است. مدلهای دیگر دارای رابط کاربری مناسبی هستند که مثلا شما را از یک مشکل به وجود آمده آگاه کرده و در حل آن به شما یاری می‌رسانند. این را دیگر باور نمی‌کنید که برخی از مدلها با توجه به مواد غذایی داخل یخچالتان به شما پیشنهاد می‌دهند که برای شام امشب چه بپزید.

سرگرمی

بخش سرگرمی جزیی ثابت از گجتهای امروزی شده است و یخچالها از این روند مستثنی نیستند. مدلهای بسیاری بوده که مجهز به صفحه نمایش، اسپیکر و وافای هستند. برخی هم دارای برنامه‌هایی چون تقویم گوگل، توییتر و پیکاسا هستند که به شما امکان می‌دهند هنگامی که در آشپزخانه منتظر دم کشیدن چای خود هستید، سری هم به اینترنت بزنید و از حال و هوا و اخبار روزتان آگاه شوید. می‌توان این احتمال را هم داد که به زودی با اتصال دسته بازی به یخچالتان بتوانید بازی با به روزترین گیم‌های دنیا را هم تجربه کنید.

راهنمای کامل خرید یخچال

حرف آخر

با تمام این ویژگی‌ها، خرید تکنولوژیکی امروزه یکی از دشوارترین کارهایی است که هر کدام از ما حداقل یک بار مجبور به انجام آن هستیم، پس بهترین راه برای انجام ساده‌تر و درست‌تر این کار، اندیشیدن به نیازهایمان و جستجوی بسیار از طریق اینترنت است. نیازتان را بشناسید، نگاهی به جیبتان بی‌اندازید، در نت چرخی بزنید و مطمین باشید که بهترین خرید را انجام خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =